Co warto wiedzieć o licznikach prądu?

licznik prądu

Licznik prądu powinien być zainstalowany w każdym domu. Na ogół za jego montaż odpowiada dostawca energii, który zyskuje możliwość rejestrowania ilości dostarczanej energii elektrycznej. Jeśli użytkownik chce wiedzieć, ile prądu zużył, wystarczy, że spojrzy na licznik. Dzięki temu może też kontrolować dostawcę i weryfikować, czy płaci rachunki w odpowiedniej wysokości. Co jeszcze warto wiedzieć o licznikach i ich działaniu?

Kto powinien zainstalować licznik prądu?

Podczas kupowania mieszkania, zazwyczaj to deweloper jest odpowiedzialny za montaż licznika energii elektrycznej i poinformowanie inwestora o konieczności zgłoszenia się do odpowiedniego dostawcy. Jeśli jednak licznik nie znajduje się w mieszkaniu lub jeśli ktoś planuje budowę własnego domu, musi zadbać o samodzielne przyłączenie się do sieci elektrycznej. Pierwszy krok to złożenie wniosku o wydanie warunków przyłączenia domu do sieci w najbliższym zakładzie energetycznym. Wymaga to oszacowania przewidywanego zapotrzebowania na moc, rocznego zużycia energii oraz planowanego terminu rozpoczęcia jej poboru. Następnie należy podpisać umowę, w której znajdzie się termin wykonania przyłącza przez dostawcę. Licznik powinien zostać zainstalowany w łatwo dostępnym miejscu, by odczytywanie informacji było łatwe i wygodne.

para przeglądająca rachunki za prąd

W jaki sposób działa licznik prądu?

Zadaniem licznika energii elektrycznej jest mierzenie ilości prądu zużytej przez wszystkie podłączone do niego urządzenia i odbiorniki. Liczniki odpowiadają za pomiar bieżącego zużycia mocy wyrażonego w watach oraz zużytej energii elektrycznej w kilowatogodzinach. Ze względu na moc przyłączeniową wyróżnia się liczniki jedno- i trójfazowe. Te drugie charakteryzuje większa dokładność pomiarów.

Montaż licznika prądu

Warto mieć na uwadze, że licznik prądu stanowi własność zakładu energetycznego. Odpowiedzialność za niego ciąży jednak na właścicielu domu lub mieszkania. Musi on dbać o to, by urządzenie nie zostało zalane, zanieczyszczone lub uszkodzone mechanicznie. Licznik jest instalowany po odbiorze instalacji elektrycznej. Powinien mieć założone dwie plomby – jedną od zakładu energetycznego, a drugą od Głównego Urzędu Miar.