Czym jest farba elewacyjna?

Z farbą elewacyjną spotkać się można coraz częściej, szczególnie podczas remontowania budynków. Jest ona obecnie powszechnie wykorzystywana przez fachowców, gdyż cechuje ją niezwykła wytrzymałość na działanie czynników zewnętrznych. Czym zatem jest farba do elewacji i co warto o niej wiedzieć?

Farba elewacyjna

Obecnie zakupić można najróżniejsze farby elewacyjne (https://budujmy.eu/pl/menu/farby-elewacyjne-927.html). Sklepy budowlane posiadają naprawdę ogromny wybór tych produktów, jednak warto wiedzieć o tym, czym należy kierować się podczas zakupu takich farb. Farby elewacyjne mają za zadanie przede wszystkim chronić fasadę budynku przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. W tym przypadku nie warto oszczędzać na tym produkcie, gdyż malowanie elewacji wymaga często zatrudnienia fachowców. Okazuje się, że wybierając farby elewacyjne, trzeba zwracać uwagę na kilka czynników, między innymi na lokalizację budynku. To, czy ściana jest nasłoneczniona czy zacieniona odgrywa ogromną rolę. Wśród farb elewacyjnych można wyróżnić farby silikonowe, na które coraz częściej decydują się fachowcy. Czym jest ta farba i co warto o niej wiedzieć?

Farba silikonowa

Ten rodzaj farb jest chyba jednym z najczęściej spotykanych w marketach budowlanych. Jest to nowość na rynku, która dość szybko wzbudziła zaufanie wśród fachowców. Są zdecydowanie najbardziej wytrzymałe na deszcz, wilgoć czy intensywne nasłonecznienie. Farby te są hydrofobowe. Co to oznacza? Otóż deszcz czy śnieg nie są wchłaniane przez farbę, tylko spływają po niej. Jednak są one przepuszczalne, dlatego mury mogą bez problemu ,,oddychać”.

Farba elewacyjna nie tylko powinna gwarantować intensywny i wyraźny kolor, ale jej głównym zadaniem jest ochrona ścian budynku. Wybór dobrej farby jest tutaj kluczowym elementem, gdyż może uchronić przed ponownym malowaniem budynku za kilka lat.