Energia słoneczna w Polsce


Energia słoneczna jest podstawowym źródłem energii odnawialnej. Do tego jest źródłem najbardziej powszechnym i czystym, o którego zasoby nie musimy się martwić. Jej potencjał, również pod względem ekonomicznym, dostrzegają coraz liczniej różne instytucje, a także odbiorcy indywidualni w Polsce. Aby się o tym przekonać, wystarczy spojrzeć na dachy domów w najbliższej okolicy. Przyjrzyjmy się zatem bliżej możliwościom wykorzystania energii słonecznej w Polsce.

Energia słoneczna w Polsce – jakie są jej zasoby?

Natężenie promieniowania słonecznego w Polsce waha się w granicach od 900 do 1200 kwh/m2, a mierzy się to w oparciu o ilość energii słonecznej, docierającej do Ziemi, w postaci promieniowania słonecznego. Zbliżone do nas wartości energii słonecznej mają Niemcy czy północna Francja. Nieco lepiej pod tym względem wypadamy w porównaniu z krajami skandynawskimi.

Przy takich warunkach, wykorzystując energię słoneczną, możemy zaoszczędzić 70 proc. kosztów związanych z ogrzewaniem ciepłej wody i to przez cały rok, zaś w zimie – przy centralnym ogrzewaniu – nawet do 60 proc. kosztów zwykłej energii. Co więcej, dzięki możliwości korzystania z energii słonecznej, jesteśmy niezależni od dostawców zewnętrznych, a to pozwala nam uniknąć problemów związanych z wahaniami czy podwyżkami cen za tradycyjną energię. Możliwość zaoszczędzenia na rachunkach za prąd, dzięki wykorzystaniu energii słonecznej do pozyskiwania elektryczności, jest z pewnością jedną z największych zalet tego typu energii odnawialnej w Polsce.

Energia słoneczna a zachmurzenie – jak to wygląda w Polsce?

Energię słoneczną pozyskuje się oczywiście dzięki promieniowaniu słonecznemu. Warto zauważyć jednak, że promienie słoneczne docierają na Ziemię nawet wtedy, gdy jest pochmurno. A zatem, energia słoneczna (https://www.innogy.pl/pl/dla-domu/oferta/energia-ze-slonca-pakiety) może być przetwarzana praktycznie przez cały rok. To czy dzień jest słoneczny czy też nie, wpływa jednak na ilość pozyskanej energii. W dni pochmurne po prostu spada efektywność instalacji, które pozyskują energię słoneczną. Niemniej jednak kolektory cały czas pracują, wytwarzając ciepło lub prąd