Jak wybrać prowadnicę kulkową?

Wysuwanie i wsuwanie szuflad może być umożliwiane przez różne systemy. Najczęściej jednak wykorzystuje się prowadnice, wśród których najpopularniejsze są te kulkowe. Jak jednak wybrać najodpowiedniejsze prowadnice?

 

Udźwig prowadnicy

Wybierając prowadnicę kulkową przede wszystkim powinno się zwracać uwagę na jej udźwig. Niektóre po prostu są w stanie utrzymać nieco cięższą szufladę niż inne. Oczywiście, prowadnica powinna być dopasowana przede wszystkim do wagi samej szuflady. Chodzi o to, aby zwracać uwagę na to, z jakiego materiału wykonana jest szuflada i czy jest to ciężki materiał. Po drugie koniecznie należy brać pod uwagę przeznaczenie szuflady. Ważne, aby zastanowić się, czy będą trzymane w niej raczej drobne i lekkie rzeczy, czy może duże i ciężkie. Z tymi drugimi nie każda prowadnica kulkowa da sobie radę.

 

Udogodnienia

Niektóre prowadnice są bardzo proste w budowie nie posiadają żadnych udogodnień. Umożliwiają one po prostu ruch szuflady i nic więcej. Są jednak również takie, które posiadają bardzo wiele mechanizmów usprawniających działanie szuflady- zobacz.

 

Popularne są na przykład tak zwane systemy wyciszające. Sprawiają one po prostu, ze zarówno wsuwanie, jak i wysuwanie szuflady jest niezwykle ciche, właściwie niesłyszalne. Ponadto, ciekawy jest też system hamujący. Dzięki niemu, szuflada zamyka się powoli, co sprawia, że nie ma możliwości, aby trzasnąć zamykaną szufladą.