Jak zbudowane są okna PCV?

Okna PVC (błędnie powszechnie nazywane PCV) są bardzo popularnym i stosunkowo niedrogim rodzajem okien (np. aluplast). Aby zakupić odpowiednie i dobrze skonstruowane okno tego typu trzeba przyjrzeć się jego poszczególnym elementom i poznać jego budowę. Okno każdego typu zbudowane jest z profili, szyb, okuć oraz uszczelek.

 

Profile aluplast o budowie komorowej

 

Profile okienne (np. aluplast) są wykonywane z twardego rodzaju PCV. Posiadają budowę komorową. Komory mogą być różnej wielkości oraz budowy. Współcześnie stosuje się okna złożone z pięciu komór, gdyż ilość komór wpływa zasadniczo na izolacyjność termiczną całego okna. Okienne profile mogą być wzmocnione metalowym zbrojeniem, jednak obecnie nie jest to konieczne.

Szyby zespolone

Powszechnie stosowane obecnie szyby są zespolone. Składają się więc z dwóch tafli szkła, pomiędzy którymi znajduje się gaz – argon lub ksenon. Niektóre szyby posiadają niekiedy trzy tafle. Ilość tafli wpływa na ochronę przed utratą ciepła.

Oprócz standardowych szyb zespolonych na rynku można napotkać również szyby energooszczędne, izolujące akustycznie, przeciwsłoneczne (tu ważny jest ich kolor; spotkać można zarówno srebrzyste, jak i np. błękitne czy miedziane) lub też antywłamaniowe.

Okucia okien aluplast

Okucie to najbardziej funkcjonalny element okna. Liczy się jego trwałość oraz jakość, gdyż to generalnie zadecyduje jak długo będzie można użytkować profile aluplast (więcej na stronie www.witraz.eu/pcv/aluplast.html), bez specjalnie skomplikowanych awarii. Dobrze dobrane okucie wpływa również na poprawę bezpieczeństwa całego mieszkania, na skutek wzmocnienia odporności okna na włamania.

Uszczelki okien PCV

Naczelnym zadaniem uszczelek jest niedopuszczenie do sytuacji przedostawania się wody do wnętrza profilu okiennego, co może doprowadzić do rdzewienia okuć, będących podstawowym i najistotniejszym elementem całego okna. W oknach stosuje się dwa typy uszczelek. Pierwszy typ to uszczelki oporowe, które chronią od wiatru, kurzu i hałasu. Drugi rodzaj to uszczelki przyszybowe, zawsze stosowane w ilości dwóch – jedna znajduje się na wewnętrznej stronie okna, druga zaś na zewnętrznej.