Nowoczesne okna dachowe – właściwości i zastosowanie

Przy aranżacji poddasza warto zwrócić uwagę na odpowiednie rozmieszczenie okien. Ze względu na specyficzny charakter tych pomieszczeń, gdzie często występują skośne dachy, kluczową rolę odgrywa właściwe oświetlenie. Aby zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną wykorzystywaną do sztucznego oświetlenia dobrze jest w pomieszczeniach strychowych oraz na poddaszach zamontować nowoczesne okna dachowe.

Obawy przed montażem okien dachowych

Jeszcze do niedawna wiele osób obawiało się montażu w pomieszczeniach okien dachowych. Wiązało się to z opinią, że przez okna dachowe ucieka o wiele więcej ciepła niż przez te tradycyjne. Ponadto uciążliwy był hałas powodowany między innymi przez stukot kropli deszczu. Okna dachowe były często również mało praktyczne – umiejscowione wysoko stwarzały problemy przy ich otwieraniu. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologi, obecnie udało się wyeliminować wszystkie wspomniane wyżej niedogodności.

okna dachowe na poddaszu

Obrotowe okna dachowe – dostępne udogodnienia

Największy postęp jaki dokonał się w produkcji okien dachowych dotyczy komfortu ich użytkowania. Nowoczesne rozwiązania umożliwiają między innymi sterowanie oknami dachowymi przy użyciu pilota. Jest to rozwiązanie bardzo praktyczne, które umożliwia bezpieczne otwieranie okien nawet kilkuletnim dzieciom. W wielu modelach okien dachowych stosuje się obecnie również specjalną powłokę wytłumiającą, która niweluje odgłosy dochodzące z zewnątrz. Nawet największa ulewa nie przeszkadza już w spokojnym śnie.

Zasady montażu okien dachowych

Ważnym elementem w każdym pomieszczeniu jest komfort termiczny. Drewniane okna dachowe (http://www.witraz.eu/drewno/profile-specjalne/okna-obrotowe.html) stanowią dodatkowe źródło światła, dzięki czemu przy słonecznym dniu pomieszczenie może być ogrzewane promieniami słonecznymi. Przy wyborze odpowiedniego modelu warto postawić na okna dachowe energooszczędne. Takie rozwiązanie pozwoli sporo zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Kluczową rolę przy ograniczaniu utraty ciepła z pomieszczenia odgrywa nie tylko rodzaj okien lecz również sposób ich montażu.

Montaż okien dachowych powinien być przeprowadzony przez specjalistów – firmy produkujące okna często polecają sprawdzonych fachowców do montażu okien. Montując drewniane okna obrotowe należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy dookoła ram okiennych nie powstają mikro-szczeliny, przez które do środka pomieszczenia mogłaby dostawać się wilgoć. Aby okna dachowe były faktycznie energooszczędne powinny być otoczone specjalnym uszczelniającym kołnierzem termicznym. W sprzedaży dostępne są również rozmaite dodatki do okien poprawiające ich szczelność.