Kleje anaerobowe jak powszechnie wiadomo to jednoskładnikowe materiały, które automatycznie utwardzają się w temperaturze pokojowej. Warto wspomnieć także o tym, że składnik utwardzający nie aktywizuje się do momentu aż pozostanie w kontakcie z tlenem atmosferycznym. Utwardzanie następuje błyskawicznie dlatego też kleje cieszą się tak dużym zainteresowaniem.
Kleje do zabezpieczenia gwintów
W dzisiejszych czasach największym zainteresowaniem cieszą się kleje do zabezpieczania gwintów, które obejmują związki beztlenowe. Kleje tego typu zaprojektowane zostały w taki sposób, aby zapobiegać luzowaniu i odkręcaniu złączonych elementów na skutek wibracji i różnorodnych obciążeń mechanicznych. Największym zainteresowaniem cieszą się kleje tiksotropowe, które wyróżniają się tym, że nie spływają po nałożeniu na pochyłe i pionowe powierzchnie. Olbrzymim atutem płynnych klejów jednoskładnikowych jest to, że bardzo szczelnie wypełniają nawet bardzo mikroskopijne przestrzenie. Kleje do zabezpieczania gwintów jak sama nazwa wskazuje najlepiej nadaje się do mocowania połączeń gwintowych.
Uszczelniacze gwintów rurowych
W wielu branżach wykorzystywane są uszczelniacze gwintów rurowych. Są to bardzo skuteczne materiały anaerobowe, które całkowicie wypełniają wszystkie wolne przestrzenie gwintu. Aby wykluczyć ewentualne ruchy względne w złączeniach warto poświęcić nieco cennego czasu na wybranie odpowiedniego kleju.
Kleje do połączeń pasowych
Kleje anaerobowe do połączeń pasowych oparte są na mechanizmie utwardzania. Kleje tego typu najczęściej wykorzystywane są na elementach metalowych, które na co dzień poddawane są bardzo wysokim obciążeniom. Kleje poradzą sobie nawet w bardzo trudnych warunkach środowiskowych. Opisywane kleje wykorzystywane są między innymi do montażu łożysk w obudowach albo na wałach. Dzięki nim możliwe jest również wklejanie tulei.