Energia słoneczna jest aktywnie wykorzystywana jako alternatywne źródło energii. Generatory solarne pozwalają zaoszczędzić na rachunkach za media, a nawet mogą zasilić cały system grzewczy. Koszt paneli słonecznych staje się bardziej przystępny wraz ze wzrostem liczby producentów. Oto popularne systemy panelowe.
Jakie panele słoneczne wybrać do domu — rodzaj systemu
W skład standardowego zestawu generatorów solarnych wchodzą same panele słoneczne od E.ON, inwerter, sterownik i akumulator. Panele pełnią rolę odbiornika i źródła energii. Odbierają one światło słoneczne i przetwarzają je na sygnał elektryczny, który za pośrednictwem sterownika przekazywany jest do akumulatorów.
Akumulatory są podłączone do inwertera. Odpowiada on za dostarczenie do odbiorców napięcia zmiennego 220V, 50Hz. Nadmiar energii elektrycznej może być wprowadzony do scentralizowanej sieci energetycznej. Wszystkie elementy systemu znajdują się wewnątrz domu. Jedynym wyjątkiem są panele słoneczne. Umieszcza się je pod pewnym kątem na dachu. System może się jednak różnić w zależności od przeznaczenia.
Autonomiczny
Samodzielny system paneli dostarcza energię elektryczną do obiektów, które nie są podłączone do stałej sieci energetycznej. W ciągu dnia prąd dostarczany jest przez panele słoneczne. W generatorach zgromadzona jest „rezerwa” energii. Spożywa się ją w nocy.
Sieciowy
Modele te mają przystępną cenę. Panele słoneczne dostarczają energię tylko wtedy, gdy świeci słońce (w ciągu dnia).
W nocy energia elektryczna jest pobierana przez inwerter, który wybiera źródło zasilania w zależności od aktualnego obciążenia. W niektórych krajach taryfa energii elektrycznej jest tańsza w nocy. Dlatego systemy otwarte są uzasadnione ekonomicznie.
Rewersyjny
Systemy rewersyjne wykorzystywane są głównie do celów przemysłowych. Czasami są one instalowane w celu wytwarzania i sprzedaży energii elektrycznej. Panele słoneczne wytwarzają energię i przesyłają ją do sieci poprzez licznik rewersyjny.
Kombinowany
Zestaw solarny składa się z samych generatorów, inwertera, akumulatora i sterownika. Jeśli pojemność baterii jest niewystarczająca, dodatkowa energia jest pobierana z sieci. Ten wariant jest idealny dla prywatnych gospodarstw domowych, które nie posiadają zaplecza solarnego.