Od 2007 roku możliwe jest korzystanie z usług dostawcy prądu oraz jego sprzedawcy odrębnie. Kiedyś taka możliwość nie istniała, a dystrybutor był jedynym podmiotem uprawnionym do sprzedaży energii elektrycznej. Obecnie, dostawca i sprzedawca internetu mogą być zupełnie innymi przedsiębiorstwami, w zależności od tego, które rozwiązanie jest najkorzystniejsze.
Tańsza energia dla domu – jak to załatwić?
Wymówienie dostawcy prądu (https://www.innogy.pl) umowy na sprzedaż energii i podpisanie nowej umowy wymaga kilku czynności. W tym zakresie można skorzystać z dwóch rozwiązań: samodzielnie zająć się całym tematem lub podpisać specjalne pełnomocnictwo, które pozwoli wypełnić niezbędne formalności nowemu sprzedawcy.
Takie rozwiązanie sprawia, że cały proces jest dużo przyjaźniejszy dla klienta. Nowy sprzedawca uzyskuje upoważnienie do działania w imieniu odbiorcy przed Operatorem Systemu Dystrybucyjnego. Jeśli jednak z jakichś względów klient chce sam dokonać wszystkich niezbędnych czynności – również jest to możliwe.
Niezbędne formalności przy zmianie sprzedawcy prądu
Energia dla domu może być znacznie tańsza i nie musimy wcale korzystać z usług dostawcy. Jeśli chcemy we własnym zakresie podjąć się wypowiedzenia umowy pierwotnemu operatorowi i zawrzeć umowę z nowym podmiotem – musimy pamiętać o kilku niezwykle istotnych kwestiach. Po pierwsze – sprawdź, jaki okres wypowiedzenia obowiązuje na obecnej umowie. Absolutnie nie ustanawiaj wcześniejszej daty w dokumentacji z nowym dostawcą: w ten sposób doprowadzić do sytuacji, w której albo dwukrotnie zapłacisz za prąd, albo zaistnieje konieczność opłacenia kary umownej.
Po ustaleniu terminu zakończenia starej umowy i rozpoczęcia nowej – należy podpisać odpowiednie dokumenty z obydwiema stronami. Jeśli wypowiadana umowa była kompleksowa – należy zawrzeć z dostawcą nową, właśnie na dostawę energii elektrycznej. W razie wątpliwości, wielu sprzedawców prądu potrafi wspomóc w załatwieniu wszelkich formalności, nawet gdy nie zdecydujemy się na udzielenie pełnomocnictwa.