G11 to najbardziej uniwersalna, najprostsza i najbardziej popularna taryfa oferowana przez dostawców energii elektrycznej. Została stworzona głównie na potrzeby indywidualnych gospodarstw domowych. W jej ramach dostarczana jest energia elektryczna o mocy nieprzekraczającej 40 kW, a więc całkowicie wystarczająca na potrzeby mieszkańców domów jednorodzinnych i lokatorów mieszkań w budownictwie zbiorowym. Jest to tak zwana taryfa jednostrefowa, co oznacza, że w ciągu doby obowiązuje stała stawka na prąd elektryczny.
Taryfa G11 – korzyści i wady
Taryfa G11 to najlepszy wybór dla większości gospodarstw indywidualnych. Jej największy atut stanowi stała stawka cenowa za energię elektryczną, niezależna od pory dnia. Taryfa sprawdza się zatem doskonale w domach i mieszkaniach, gdzie trudno określić, w jakich godzinach będzie następowało zwiększone zużycie prądu elektrycznego – zarówno na potrzeby oświetlenia przestrzeni mieszkalnej, jak i obsługi domowych urządzeń zasilanych z sieci. Jedyny wyjątek stanowią mieszkania ogrzewane energią elektryczną. Dla ich użytkowników taryfa G11 nie stanowi rozwiązania najkorzystniejszego pod względem ekonomicznym. Posiadacze ogrzewania elektrycznego powinni rozważyć wybór taryfy dwustrefowej, charakteryzującej się niższą opłatą za energie elektryczną w godzinach nocnych.
Taryfa G11 – obsługiwane grupy odbiorców energii elektrycznej
Taryfa G11 dedykowana jest przede wszystkim indywidualnym gospodarstwom domowym. Ze względu na jej uniwersalny charakter dostawcy energii elektrycznej proponują ten plan taryfowy również zarządcom budynków i lokali zamieszkania zbiorowego. Znajdują się wśród nich miedzy innymi:
- bursy szkolne i domy akademickie uczelni wyższych,
- hotele pracownicze,
- budynki zamieszkiwane przez duchownych – klasztory oraz plebanie,
- domy dziecka oraz domy opieki społecznej dla seniorów i osób niepełnosprawnych,
- hospicja dla nieuleczalnie chorych,
- koszary oraz zabudowania należące do zakładów karnych i domów poprawczych,
- domki letniskowe i kempingi.
Z taryfy G11 mogą także korzystać użytkownicy pomieszczeń gospodarczych należących do indywidualnych gospodarstw domowych, na przykład garaży. Jedyny warunek, jaki muszą spełniać tego rodzaju lokale, to, aby nie były wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej.