Taryfą G12w nazywa się wariację taryfy G12. Oferuje tańszy prąd w godzinach od 13:00 do 15:00, a także nocą. W dodatku całe weekendy, a także dni świąteczne są objęte niższą stawką. Zazwyczaj stawka obniżona za pobór energii elektrycznej przewidziana jest w okresie od piątku, od godziny 22:00, aż do poniedziałku, do godziny 7:00.
Skrót G12w: jak go odczytywać?
Nazwa taryfy G12w jest bardzo prosta do rozszyfrowania. Litera „G” oznacza Gospodarstwa domowe, a więc największą grupę docelową klientów. Cyfra „1” w nazwie taryfy G12w określa limit mocy umownej, który dla tej taryfy wynosi 40 kilowatów. Cyfra „2” dostarcza natomiast informacji o tym, że ta taryfa jest dwustrefowa. Mała litera „w” na końcu nazwy taryfy G12w mówi o tym, że taryfa ta jest taryfą weekendową. U wielu dostawców energii elektrycznej oferuje swoim klientom niższe stawki nie tylko w weekendy, ale również w święta i dni wolne od pracy przewidziane w ustawie.
Do kogo adresowana jest taryfa G12w?
Połączenie znaczeń wszystkich elementów, które tworzą skrót G12w, daje odpowiedź na to, do kogo jest ona adresowana. Są to w przeważającej mierze klienci indywidualni, którzy są zainteresowani korzystaniem z dwóch stref czasowych. Chcą też mieć niższe rachunki za energię elektryczną wykorzystaną w weekendy i święta.
Taryfa G12w jest taryfą adresowaną przede wszystkim do gospodarstw domowych, co nie zmienia faktu, że korzystają z niej także inne obiekty. Należą do nich:
- domy dziecka i hospicja;
- klasztory i plebanie;
- akademiki;
- placówki dyplomatyczne.
Większość dostawców energii adresuje taryfę G do wcześniej wspomnianych gospodarstw domowych, do małych i średnich firm kierują taryfę C, ale czasami zdarza się, że takie firmy korzystają z taryfy z grupy G, między innymi z taryfy G12w (o szczegółach przeczytasz tu). Warto podkreślić, że taryfa weekendowa G12 oferowana jest przez znaczną część sprzedawców, ale do skorzystania z niej potrzebny jest tak zwany dwustrefowy licznik energii elektrycznej. Z taryfy G12 i G12w korzystają już 3 miliony gospodarstw domowych, ale ich liczba stale rośnie ze względu na atrakcyjność owej taryfy.