Wybór farby do malowania


Malowanie mieszkania może okazać się prawdziwą przyjemnością lub niemiłym doświadczeniem. Głównym czynnikiem, który zdecyduje o naszych odczuciach będzie zastosowana farba. Dobierając farbę po wcześniejszym uwzględnieniu przeznaczenia pomieszczenia oraz rodzaju powierzchni, która będzie malowana uzyskamy najlepszy efekt.

Wybór odpowiedniej farby

Malowanie kończące prace budowlane lub remontowe może nadać pomieszczeniu niepowtarzalnego i wyjątkowego charakteru, lub ostatecznym efektem wizualnym zniweczyć wcześniej przeprowadzane prace remontowe i budowlane.

Dlatego tak ważne jest, aby używać jedynie farb od producentów posiadających stabilną pozycję na rynku. Jako przykład może posłużyć ceniony producent chemii budowlanej Unicell. Posiadając farbę wysokiej jakości będziemy bliżej ostatecznego sukcesu: https://budujmy.eu/pl/producers/unicell-poland-1351169049.html .

Innym czynnikiem, który należy określić jest to co będzie znajdowało się w malowanym pomieszczeniu. Wybierzemy inną farbę do łazienki a inną w przypadku salonu. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku rodzaju malowanej powierzchni.

Jaką farbę wybrać

Chociaż na rynku chemii budowlanej w tym wśród farb mamy do czynienia z ciągłymi nowościami możemy przyjąć, że znakomitą większość farb możemy zakwalifikować jako:

– farby akrylowe,

– farby lateksowe,

– farby alkidowe.

Wszystkie z nich charakteryzują się odmiennymi właściwościami. Oczywiście w ramach jednej grupy m.in. farb lateksowych odnaleźć możemy dużą ilość różnych, specjalistycznych rozwiązań. Najtańszym rozwiązaniem są stworzone na bazie wody farby akrylowe.

Nie sprawdzą się dobrze, jeżeli będą narażone na wilgoć oraz na zabrudzenia. W przypadku farb lateksowych możemy pozwolić sobie na ich delikatne czyszczenie. Sprawdzą się dobrze w przypadku delikatnych nierówności na ścianie. Z kolei farby alkidowe przeznaczone są do malowania powierzchni metalowych takich jak kaloryfery lub rurki.