Zastosowania tynku kamyczkowego

tynk kamyczkowyTynk może mieć różny skład i fakturę, co wpływa na jego trwałość oraz walory estetyczne. Warto wybrać mieszankę, która będzie odpowiednia do konkretnego zastosowania.

 

Estetyczna ochrona ściany

 

Tynk kamyczkowy jest to przede wszystkim tynk dekoracyjny, który pozwala na stworzenie powierzchni o ciekawej estetyce. Takie produkty nazwa się także mozaikowymi ze względu na charakterystycznych wygląd. Dodatkowo w porównaniu do innych dekoracyjnych wykończeń, taki tynk charakteryzuje się stosunkowo dużą trwałością i zapewnia dobrą ochronę ściany przed uszkodzeniami mechanicznymi. Można go często czyścić, ponieważ bez problemu wytrzyma nawet dosyć intensywne szorowanie.

 

Gdzie układać?

 

Tynkiem kamyczkowym można wykończyć elewację budynku. Nie jest to najtańszy materiał, dlatego układa się go głównie na cokołach oraz innych elementach dekoracyjnych budynków jednorodzinnych, na przykład wokół okien, tarasów oraz balkonów. Stosowany jest także do wykończenia ogrodzeń betonowych.

Taki rodzaj tynków stosuje się coraz częściej również wewnątrz budynków, gdzie są ciekawą, estetyczną i bardziej trwałą alternatywą dla tradycyjnych lamperii chroniących ściany w korytarzach i na klatkach schodowych. Dobrym pomysłem jest również wykorzystanie tego typu materiału na części ścian w kuchni lub łazience, ponieważ mozaikowa powierzchnia dobrze komponuje się z tynkami ceramicznymi i tworzy oryginalny efekt.