Dla kogo domy dwurodzinne?

domy dwurodzinneDomy dwurodzinne są dobrym rozwiązaniem dla osób, które przy budowie szukają oszczędności. Faktycznie inwestując w tego typu nieruchomość możesz liczyć na pozytywny bilans końcowy. Częstym dylematem jest

Domy dla dwóch rodzin to kameralna alternatywa dla szeregówek. Mamy tu do czynienia z połączeniem dwóch, a nie np. 5 budynków w jednym ciągu. Stanowią także ciekawą opcję wykorzystania poddasza użytkowego w domu parterowym — adaptacja piętra na oddzielnie mieszkanie to częsta metamorfoza w starszym budownictwie. Niemniej popularne jest budowanie obiektów mieszkalno-usługowych.

Dom i biuro

Wbrew pozorom, domy dwurodzinne mogą być wykorzystywane nie tylko do mieszkania – https://www.domywstylu.pl/projekty-domow-dwurodzinnych/. Często jedna część adaptowana jest na biuro czy gabinet lekarski. Możliwości wykorzystania części nieruchomości jest znacznie więcej. Można spotkać salony kosmetyczne, fryzjerskie, firmy księgowe, sklepy lub restauracje znajdujące się w tym samym budynku co mieszkanie. Wtedy zazwyczaj lokale usługowe czy handlowe zajmują parter (łatwy dostęp z poziomu chodnika), a piętro zostaje zaaranżowane jako mieszkanie.

Z kim dzielić dom?

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Jeżeli w domu powierzchnia do użytku wspólnego jest duża (np. wiatrołap, salon, klatka schodowa, kuchnia) najczęściej zamieszkują ją rodziny wielopokoleniowe — dziadkowie, dzieci i wnuki. Swoboda jest mniejsza, ale domownicy integrują się i czują bezpiecznie.

Jeżeli nieruchomość ma dwa oddzielne wejścia, a budynki stykają się tylko jedną ścianą i ogrodzeniem, możliwości w zakresie doboru współlokatorów jest więcej. Ze względu na wysoki poziom prywatności, taki dom dwurodzinny można dzielić nawet z nieznajomymi. Z tego względu coraz więcej deweloperów decyduje się na tego typu inwestycje.

Przystosowanie domu dla dwóch rodzin

Podziału domu dla dwóch rodzin można dokonać:

  • pionowo — popularna zabudowa bliźniacza,
  • poziomo — adaptacja poddasza użytkowego lub wyższych pięter na samodzielne mieszkanie.

Pierwsze rozwiązanie spotykane jest najczęściej na rynku pierwotnym, kiedy projekt nieruchomości powstaje od podstaw. W drugiej sytuacji mamy często do czynienia, kiedy dorastające dzieci decydują się odseparować od rodziców, nie wyprowadzając się ze wspólnego domu.