Wybór oświetlenia elewacyjnego


Jaką funkcję pełnią lampy elewacyjne?

Zewnętrzne oświetlenie domu odgrywa bardzo ważną rolę. Ma to związek nie tylko z estetyką budynku, ale również liczą się tu walory praktyczne. Każdy domownik powinien móc swobodnie trafić kluczem do zamka w ciemności czy też mieć możliwość bezpiecznego obejścia domu nocą.

Wybór oświetlenia elewacyjnego

Rynek oferuje szeroką gamę lamp elewacyjnych o różnych kształtach, fasonach, kolorach czy też rozwiązaniach stricte oświetleniowych. Dostępne są lampy sufitowe oraz ścienne. Przed zakupem należy zastanowić się co do preferencji oraz określić jaką funkcję ma pełnić konkretny typ oświetlenia.

Jednym z takich rozwiązań są kinkiety, których używa się głównie do oświetlenia wejścia oraz numeru domu. Ten rodzaj lamp doskonale sprawdza się przy częściach tarasowych. Do kinkietów stosuje się włączniki montowane wewnątrz domu lub z automatycznym programowaniem włączenia o odpowiedniej godzinie. Materiał wykonania nowoczesnych kinkietów to najczęściej miedź lub stal szlachetna.

Innym rodzajem oświetlenia elewacyjnego są żarówki ledowe montowane w podbitce. Mogą to być płaskie lampy rozmieszczone w regularnych odstępach lub proste w montażu paski ledowe. Metoda ta umożliwia doświetlenie budynku oraz częściowo ogrodu.

Kolejnym typem oświetlenia są lampy czujnikiem ruchu. Montuje się je najczęściej w miejscach, które nie wymagają ciągłego doświetlania. Jest to np. wejście do domu czy wjazd do garażu. Nad drzwiami wejściowymi sprawdzają się znakomicie, dzięki temu, że zapalają się tylko wtedy kiedy jest to wymagane (reagując na ruch). Takie rozwiązanie nie dość, że daje światło zawsze, kiedy domownik podchodzi do drzwi, jednocześnie oszczędza zużycie energii.

Sklepowe półki wręcz uginają się od rozmaitych produktów. Ostateczny wybór zależy jednak od indywidualnego pomysłu oraz od zasobności portfela.