Dlaczego budujemy domy parterowe?

dom parterowy

Domy parterowe przez lata uważane były za mało atrakcyjne, budowane przez mniej zamożnych inwestorów. Kojarzyły się z dawną wiejską zabudową. Dlatego przez wiele dziesięcioleci powstawały budynki piętrowe, przypominające zwaliste klocki. Nie były ani zbyt wygodne, ani funkcjonalne, ani ładne. Obecnie przyszedł czas na budynki jednokondygnacyjne.

 

Po pierwsze, wielkość działki

 

W wielu przypadkach decyzja o budowie domu piętrowego jest motywowana wielkością działki. Tereny pod zabudowę są zwykle drogie, więc inwestorzy ograniczają się do zakupienia niewielkiej powierzchni. Poza tym chcą wokół domu urządzić ogród, dlatego  – aby uzyskać potrzebną powierzchnię mieszkalną – budują domy dwu- czy trzykondygnacyjne.

Ci, którzy mogą sobie pozwolić na zakup większego terenu, stawiają budynki jednokondygnacyjne. Zauważmy przy tym, że wśród domów parterowych są nie tylko skromne domki, ale i okazałe domostwa, mające po kilkaset metrów powierzchni.

 

Po drugie, potrzeby mieszkańców

 

Domy parterowe – https://www.domywstylu.pl/domy-parterowe/ mają niezaprzeczalną zaletę: to brak bariery architektonicznej, jaką są schody. Komunikacja w poziomie to udogodnienie dla rodzin z małymi dziećmi. Nie ma niebezpieczeństwa, że dziecko wejdzie niezauważone na schody i zdarzy się wypadek. Poza tym wszystkie pomieszczenia, w tym część dzienna i pokoje dziecięce są na tym samym poziomie, więc łatwiej jest dopilnować bezpieczeństwa maluchów.

Domy bez schodów że najlepsza opcja dla rodzin, gdzie jest osoba niepełnosprawna, mająca problemy z poruszaniem się.  Wybierają je także osoby starsze, by w przyszłości nie mieć problemów z przemieszczaniem się po domu.

 

Po trzecie, dom otwarty na ogród

 

Często wybieramy zamieszkanie na terenie podmiejskim czy wiejskim ze względu na bliskość natury i możliwość urządzenia ogrodu. Dlatego chcemy mieć zieleń na wyciągnięcie ręki, chcemy cieszyć się jej widokiem z okien każdego pomieszczenia, chcemy by dom poprzez taras łączył się bezpośrednio z ogrodem.