Nowoczesne domy, czyli postaw na minimalizm

nowoczesne domyWłaściwie we wszystkich dziedzinach życia dominuje obecnie minimalizm i jednocześnie funkcjonalność. Rzeczy, jakimi się otaczamy, mają być proste w formie, a wzornictwo ma służyć przydatności i efektywności danego przedmiotu. Przy tym stawia się na jakość produktu i precyzję jego wykonania.  Nie inaczej jest w architekturze.

 

Nowoczesne domy – to widać

 

Nowoczesność zagościła w budownictwie jednorodzinnym. Po eksplozji staropolskich dworków, a raczej wyobrażeń na ich temat, coraz częściej inwestorzy stawiają nowoczesne domy. Mogą to być budynki parterowe albo dwu- czy trzykondygnacyjne, małe lub duże okazałe lub skromne, zawsze zaś rozpoznajemy je bezbłędnie po bryle budynku i po dachu, po przeszkleniach, po elewacjach, a wewnątrz – po otwartych przestrzeniach.

 

Bryła i dach

 

Bryłę budynku cechuje minimalizm, oparta jest na kształcie kwadratu lub prostokąta, ściany proste, bez uskoków, dobudówek itp. Dachy mają niski kąt nachylenia. Mogą być płaskie lub dwuspadowe. To drugie rozwiązanie jest korzystniejsze w naszym klimacie, bo nie zalega na nich śnieg.

 

Elewacja

 

Nowoczesnych domów nie ma bez nowoczesnej elewacji. To jedyny element dekoracyjny budynku. Elewacje powstają z połączenia kilku naturalnych materiałów, np. kamienia i drewna czy szkła i metalu. Elewacje utrzymane są w pastelowych barwach. Towarzyszą im metalowe lub drewniane balustrady balkonów i tarasów.

 

Przeszklenia

 

Bardzo znaczącym wyróżnikiem nowoczesnego stylu są duże przeszklenia: okna na całą wysokość ścian, duże drzwi tarasowe. Rzuca się też w oczy niesymetryczność rozmieszczenia okien i drzwi.  

 

Otwarta przestrzeń

 

Nowoczesne domy wyróżnia jeszcze otwarta przestrzeń wewnątrz budynku. Jeśli jest to dom piętrowy, parter stanowi jedno pomieszczenie (hol, kuchnia, jadalnia, salon), ewentualnie kuchnia i jadalnia są zamknięta a przestronny hol i salon tworzą jedną całość. Tylko pomieszczenia prywatne (sypialnie, pokoje dziecięce, gabinety, pokój gościnny) są zamknięte.