Okna skrzynkowe tym się różnią od okien jednoramowych, że posiadają dwie odrębne ramy, a mianowicie zewnętrzną i wewnętrzną, przy czym mogą się one otwierać zarówno na zewnątrz, jak i do środka. Chociaż są znane od wieków, nadal cieszą się dużym powodzeniem nie tylko z uwagi na walory estetyczne, ale także ze względu na zastosowane do ich produkcji nowoczesne technologie oraz wysokie parametry techniczne.
Okna skrzynkowe a zabytkowe obiekty
Okna skrzynkowe – znane z dworków, pałacyków i zabytkowych kamienic – nie są reliktem przeszłości. Przeciwnie. We współczesne budownictwo również doskonale się wpisują, a co więcej, są w stanie dodać obiektom niepowtarzalnego uroku i charakteru. Dzięki zastosowaniu wysokogatunkowych materiałów do produkcji można zaliczyć je do wyrobów najlepszej jakości. Bardzo często, o ile istnieje zalecenie konserwatora zabytków, okna skrzynkowe są odtwarzane z zachowaniem ich wyglądu i z podkreśleniem wszystkich detali.
Jakimi parametrami wyróżniają się okna?
Okna skrzynkowe są produkowane z drewna, a najczęściej wykorzystywane rodzaje to sosna, dąb, modrzew, cedr kanadyjski czy meranti. Zarówno skrzydła zewnętrzne, jak i skrzydła wewnętrzne produkuje się najczęściej z trójwarstwowego drewna, które jest klejone i dlatego trwałe oraz odporne na działanie niepożądanych czynników. Wszystkie dodatkowe elementy wyposażenia okien skrzynkowych typu okapniki, szprosy, okucia, klamki są produkowane z najlepszych surowców, co z jednej strony zapewnia komfort użytkowania, z drugiej natomiast sprawia, że okna skrzynkowe są eleganckie i estetycznie wykonane.