Czym charakteryzują się mechaniczne kotwy do betonu?

Mechaniczne kotwy do betonu po raz pierwszy wykorzystane były w 1934 roku i do dnia dzisiejszego cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Są to w chwili obecnej jedne z najpopularniejszych kotw mechanicznych dostępnych na rynku, dlatego też tym bardziej warto dowiedzieć się o nich nieco więcej.

Co warto wiedzieć?

Mechaniczna kotwa chemiczna jest główną podstawą ciężkich zamocowań, dzięki czemu może pochwalić się szerokim zastosowaniem. Tego typu produkty wbrew pozorom wykorzystywane są nie tylko przy zamocowaniach w betonie, ale również przy wielu innych podłożach. Mechaniczne kotwy chemiczne mogą pochwalić się bardzo wysoką nośnością i niespotykaną łatwością w aplikacji. Do największych atutów śmiało można zaliczyć również szybki czas montażu. Mechaniczne kotwy chemiczne dostępne są praktycznie w każdej gałęzi nowoczesnego budownictwa. Największym zainteresowaniem wśród inwestorów cieszą się oczywiście tradycyjne kotwy opaskowe, które umożliwiają montaż przelotowy. W dużej mierze to właśnie dzięki tej właściwości możliwe jest pozycjonowanie i montowanie nawet bardzo ciężkich elementów

Jakie są rodzaje kotw mechanicznych?

Producenci mają w swojej ofercie sprzedażowej kotwy mechaniczne opaskowe, segmentowe, tulejowe i wkręcane. Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady, dlatego też warto dokładnie zapoznać się z nimi, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie dokonać udanego zakupu. Wspomniane wcześniej kotwy opaskowe można montować przelotowo, dlatego też niezbędne jest dopasowanie idealnej średnicy wiertła do średnicy kotwy. Wkręcane kotwy do betonu zachodzą na całej długości kotwy, dlatego też doskonale nadają się do podłoży betonowych i płytek kanałowych. Segmentowa kotwa chemiczna przeznaczona jest z kolei do najwyższych obciążeń. Jest to dobry wybór dla osób, które muszą zmierzyć się z kłopotliwymi obciążeniami sejsmicznymi. Warto wspomnieć o tym, że kotwy tego typu doskonale sprawdzą się także w sytuacji, gdy niezbędna jest wysoka odporność ogniowa.