Jakie oświetlenie do kuchni wybrać?

oświetlenie do kuchni

Podczas doboru oświetlenia w kuchni należy mieć na uwadze praktyczne przeznaczenie tego pomieszczenia. W zależności od jego charakteru architektonicznego można wyróżnić tutaj konkretne elementy. Najważniejsze są oczywiście meble, takie jak szafki stojące i wiszące wraz z blatem roboczym. To miejsce, z uwagi, iż tutaj właśnie przygotowuje się posiłki, wymaga odpowiedniego doświetlenia. Jeśli jednak w kuchni znajduje się także stół, warto rozważyć, czy zamontowanie dodatkowego oświetlenia w jego okolicy, nie wprowadzi do pomieszczenia więcej przejrzystości.

Światło rozproszone a światło punktowe

W przypadku każdego pomieszczenia można wyróżnić dwa, podstawowe rodzaje oświetlenia:

  • światło rozproszone, na przykład w postaci żyrandolu
  • światło punktowe, na przykład w formie lampek LED

Trudno pominąć jeden lub drugi tym, tym bardziej, iż światła te pełnią inną funkcję i wzajemnie się uzupełniają. 

Wybór oświetlenia do kuchni

Jeśli chodzi o oświetlenie do kuchni (dostępne do kupienia tutaj) w pierwszej kolejności należy zatroszczyć się o światło rozproszone. To główna lampa w pomieszczeniu, która najczęściej zajmuje centralne miejsce na suficie. Jej zadaniem jest równomierne doświetlenie całego pomieszczenia. Jednak nie zawsze zapewnia to wystarczającą ilość światła.

Dlatego drugim, popularnym elementem, który sprawdza się w kuchni, jest wykorzystanie ledów. Wszystko dlatego, iż mogą mieć postać listwy, którą montuje się pod szafkami wiszącymi, jak również oświetlenia podtynkowego. Wybór konkretnego rozwiązania pozostaje kwestią gustu. Jednak użycie takiego, punktowego światła, doskonale doświetla przestrzeń roboczą, czyli blat kuchenny.