Klej – rodzaje, dozowniki kleju, zastosowanie

dozownik kleju

Kiedy wybieramy klej do wykonania konkretnego zadania, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak rodzaj sklejanych powierzchni, skład kleju, jego właściwości i parametry, a także metodę i środowisko aplikacji. Odpowiednio dobrany klej spełni swoje zadanie w sposób efektywny i ułatwi nam wykonywanie prac.

Podział kleju

Jeśli chodzi o pochodzenie substancji czynnej, kleje dzielimy na naturalne i syntetyczne. Obecnie kleje uzyskiwane syntetycznie mają o wiele większe znaczenie techniczne. Pod względem mechanizmu klejenia dzielimy kleje na rozpuszczalnikowe, kleje na bazie żywic polimerowych oraz najbardziej uniwersalne kleje mieszane, łączące cechy obu poprzednich (https://melkib.com/dozownik-dyspenser-polautomatyczny-/-automatyczn).

Kleje rozpuszczalnikowe wnikają w strukturę materiału, częściowo go rozpuszczając, dzięki czemu elementy łączą się po dociśnięciu i przytrzymaniu. Po wyparowaniu rozpuszczalnika spojenie utwardza się bez widocznej warstwy kleju. Używamy ich do klejenia tworzyw sztucznych, z kolei materiały, które nie przyjmują substancji z zewnątrz, kleimy klejami na bazie żywic polimerowych, które łączą klejone powierzchnie wytrzymałą mechanicznie warstwą.

dozownik kleju

Co należy wiedzieć

Na opakowaniach lub w instrukcjach dołączonych przez producenta możemy sprawdzić parametry charakteryzujące dany produkt, takie jak podstawowe składniki, lepkość kleju, ilość suchej masy zawartej w jednostce objętości, czas otwarty, czyli maksymalny czas od momentu nałożenia na sklejaną powierzchnię do chwili sklejenia oraz czas wiązania, czyli czas, po którym klej osiągnie właściwą wytrzymałość.

W opisie produktu szukajmy również informacji, czy wymagana jest jakaś konkretna metoda aplikacji. Pistolet czy dozownik kleju mogą okazać się bardzo przydatne, zwłaszcza w wypadku, gdy klej musimy nałożyć bardzo precyzyjnie albo przeciwnie, na dużych powierzchniach.