Taryfa C11 – dla kogo jest ona stworzona i kto na niej najwięcej skorzysta?

taryfa c11

Dostawcy energii elektrycznej w naszym kraju, wychodzą do swoich prosumentów z propozycjami różnorodnych taryf. Zwykle dają one możliwość ku temu, by dopasować sposób rozliczenia prądu do korzystania z niego, a tym samym skutecznie obniżyć swoje rachunki. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że taryfy prądu w naszym kraju są maksymalnie zróżnicowane. Jednak najchętniej wybierana jest taryfa C11. Dla kogo jest więc ona przeznaczona i kto skorzysta na niej najwięcej?

Taryfa C11 – o czym informuje nas jej nazwa?

Taryfy prądu zawsze są oznaczone w specyficzny sposób. Dla przykładu taryfa C11 i jej nazwa może dostarczyć nam szeregu niezwykle cennych informacji odnośnie do tego, dla kogo jest ona przeznaczona i kto będzie mógł na niej najwięcej skorzystać. Właśnie dlatego, w pierwszej kolejności warto rozszyfrować sam skrót ” C11″. Okazuje się, że:

  • litera „C” – odnosi się do małych firm i jednoosobowych działalności gospodarczych. Zgodnie z tym, jest ona przeznaczona właśnie dla takich przedsiębiorców.
  • pierwsza cyfra „1” – odnosi się ona do maksymalnej mocy, z jaką może być dostarczany prąd w instalacji. Taryfa C11 to maksymalna moc instalacji do 40 kW.
  • druga cyfra „1” – odnosi się do ilości stref w jakich rozliczany będzie prąd. W tym wypadku mamy do czynienia z taryfą jednostrefową, a więc cena prądu jest stała bez względu na porę dnia. 

Jak więc widać, taryfa C11 jest przeznaczona dla małych firm, które chcą nieco zaoszczędzić na swoich rachunkach za prąd i zagwarantować sobie jego stałą cenę.

Kto skorzysta na taryfie C11?

Jak zostało to już wspomniane, taryfa C11 jest przeznaczona dla małych firm i dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Wobec tego to one mogą być jej największymi beneficjentami. Wynika to z faktu, że w przypadku małych przedsiębiorstw największy pobór energii elektrycznej przypada na godziny szczytu tj. od 7:00 lub 8:00 do 16:00 lub 17:00. Zgodnie z taryfą C11, w tych godzinach nie będzie zwiększona cena za 1 kW energii elektrycznej, więc bez względu na pobór prądu, nie doprowadzi to do wzrostu rachunków za prąd. Dzięki temu małe firmy i osoby samozatrudnione będą mogły generować oszczędności.